Agrobay, 2010’da bin kişilik istihdam ve 10 milyon euro ihracat hedefliyor!

Avrupa'nın en büyük serası Dikili'de

Yeni yatırımlarla Meksika'yı geçerek dünyada birinci olmayı planlayan şirket, her gün 2 TIR ürünü AB ülkelerine gönderiyor


(Soldan sağa) Bayburt Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şentürk, kendisini ziyaret eden Yeni Asır Gazetesi Yayın Grubu Başkanı Osman Gençer, Halkla İlişkiler Müdürü Demet Koşay ve Bölge Haberler Müdürü Tevfik Tortamış'a yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi verdi

Uçaktan gördüğü Amsterdam'daki seralara özenen Agrobay Seracılık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şentürk, Dikili'de Avrupa'nın en büyük serasını kurdu. Agrobay bugün Türkiye'de jeotermal enerjiyle üretim yapan ilk sera olma özelliğini de taşıyor.

Agrobay Seracılık ile modern seracılığa başlayan Bayburt Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şentürk'ü, ziyaret eden Yeni Asır Gazetesi Yayın Grubu Başkanı Osman Gençer, Bölge Haberler Müdürü Tevfik Tortamış ve Halkla İlişkiler Müdürü Demet Koşay seracılık hakkında bilgi aldı.

Agrobay, 2010’da bin kişilik istihdam ve 10 milyon euro ihracat hedefliyor!

Potansiyel var

Şentürk, Yeni Asır ekibine, böyle büyük bir yatırıma nasıl başladığını şöyle anlattı: "İnşaat sektöründe faaliyet gösterirken 2001'de Hollanda gezisinde uçaktan Amsterdam'daki seraları gördüm. 'Hollanda gibi bir ülkenin insanları, tüm olumsuzluklara rağmen seracılık yapıp para kazanıyorlarsa, güneşi, havası, suyu ile seracılığa çok daha elverişli olan ülkemizde bu neden yapılmasın?' dedim ve seracılık yapmaya karar verdim. Hollanda'daki seyahatimde toprak olmadığı için denizin doldurularak sera yapıldığını, ampullerle güneş ortamı yaratıldığını gördüm. Onların yaratmaya çalıştıkları ortam ülkemizde hazır. Ama yatırım yok. Bu seyahatte gördüklerim beni hırslandırdı ve örnek bir yatırım yapma kararı aldım. Ege sahilini baştan aşağıya gezdim. Dikili'deki jeotermal potansiyeli gördüm. Burada seracılık yapmaya karar verdim." Bu girişimcilikle Türkiye'de jeotermal ile seracılık yapan ilk firma olduklarını belirten Şentürk, Agrobay'ın arazi olarak Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise 5'inci büyük serası olduğunu, yeni yatırımlarla Meksika'yı geçerek dünyanın en büyük serasına sahip olacaklarını söyledi.

250 dönümlük alan

Şentürk, "2003'te 60 dönümlük alanda işletmemizi kurduk. Şu anda 250 dönüme ulaştık. 2008 yılında 350 dönüme çıkmayı hedefliyoruz. 350 personelin çalıştığı serada ürettiğimiz domates ve biber çeşitleriyle yılda 7-8 milyon euroluk ihracat yapmaya başladık. Avrupa'da marka olduk. Avrupa pazarında Hollanda'nın egemenliğini kırmaya başladık. Sera ve paketleme tesislerine bugüne kadar 15 milyon euro yatırım yaptık" dedi.